اپل بار دیگر به استفاده از نیروهای کار اجباری در چین متهم شد

براساس گزارش واشنگتن پست، برنامه‌ای با نام «پروژه شفافیت فناوری» از استفاده اپل از نیروی کار اجباری مدارکی ارائه کرده است. این پروژه این‌بار یکی از شرکت‌های حاضر در زنجیره تامین اپل را که سابقه همکاری طولانی با کوپرتینویی‌ها دارد، به استفاده اجباری از کارگران متهم کرده‌ است.

کمپانی Lens Technology که برای مدت‌ها وظیفه تامین شیشه برای آیفون‌ها را برعهده داشته، با اتهام استفاده اجباری از اقلیت اویغور ساکن در چین به عنوان کارگران در کارخانه‌های خود مواجه شده است.

کیتی پل، مدیر پروژه شفافیت فناوری در مصاحبه با واشنگتن پست اعلام کرده است که طبق تحقیقات این پروژه، استفاده اپل از نیروی کار اجباری به‌واسطه زنجیره تامین این کمپانی در چین به مدت‌ها پیش برمی‌گردد.

آیفون

این پروژه با اشاره به پروپاگاندای دولت چین در رسانه‌های خبری، مدعی شده واضح است که استفاده از نیروهای کار اجباری در کارخانه‌های لنز تکنولوژی به‌وضوح و در سطح عمومی قابل مشاهده بوده است، اما دولت سعی دارد آن را پنهان کند.

همچنین، واشنگتن پست اشاره کرده است که این شرکت علاوه بر تامین شیشه برای آیفون‌های اپل، با کمپانی‌های بزرگ دیگر مانند آمازون و تسلا نیز همکاری دارد.

در این مطلب به گزارش‌های مختلف رسانه‌های چینی نیز اشاره شده است که سعی دارند استفاده اجباری از اویغورها به عنوان نیروی کار در کارخانه‌های این کشور را فعالیتی داوطلبانه و مثبت نشان دهند.

استفاده اپل از نیروی کار اجباری

اپل به‌صورت رسمی در واکنش به این اتفاق اظهار نظر نکرده است، اما جاش روزنستاک، نماینده اپل، در مصاحبه با واشنگتن پست گفته است:

اپل به‌هیچ‌وجه استفاده از نیروهای کار اجباری را تحمل نمی‌کند. جستجو برای عدم حضور نیروهای کار اجباری بخشی از ارزیابی‌های ما از هر تامین کننده است که بازرسی‌های سرزده را نیز در برمی‌گیرد. این حفاظت (از نیروی کار)، فارغ از شغل یا موقعیت فرد، در سراسر زنجیره تامین ما اعمال می‌شود. هرگونه سرپیچی از سیاست‌های ما با عواقب فوری دارد که شامل پایان همکاری نیز می‌شود. مانند همیشه، تمرکز ما بر این است که با هر فرد با احترام رفتار شود و ما همچنان هرکاری از دستمان برآید در حمایت از کارگران در زنجیره تامین خود انجام می‌دهیم.

البته این اولین بار نیست که استفاده اپل از نیروی کار اجباری به تیتر رسانه‌ها تبدیل می‌شود. زنجیره تامین این شرکت پیش از این نیز به استفاده اجباری از اقلیت مسلمان اویغور در چین متهم شده که در نتیجه آن اپل حتی به روابط تجاری خود با بعضی از بزرگترین تامین کنندگانش پایان داده است. یکی از مهم‌ترین این گزارش‌ها در ماه مارس گذشته منتشر شد که بر این موضوع تاکید داشت.

بیشتر بخوانید: محصولات برنده و بازنده‌ی اپل در سال ۲۰۲۰

اگرچه اپل تا به این لحظه تمام قد در مقابل این اتهامات ایستاده است، اما گفته می‌شود کوپرتینویی‌ها نیز با پیوستن به کوکاکولا و نایکی در تلاش هستند تا با لابی در کنگره آمریکا، لایحه طراحی شده مبنی بر ممنوعیت اتکای شرکت‌های آمریکایی به تامین کنندگان چینی که از نیروی کار اجباری بهره‌می‌گیرند را بی‌اثر کنند.

منبع: Business Insider

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *