اپل بار دیگر به استفاده از نیروهای کار اجباری در چین متهم شد

بر اساس گزارش واشنگتن پست، برنامه‌ای با نام «پروژه شفافیت فناوری» از استفاده اپل از نیروی کار اجباری مدارکی ارائه کرده است. این پروژه این‌بار یکی از شرکت‌های حاضر در زنجیره تأمین اپل را که سابقه همکاری طولانی با کوپرتینویی‌ها دارد، به استفاده اجباری از کارگران متهم کرده‌ است.

کمپانی Lens Technology که برای مدت‌ها وظیفه تأمین شیشه برای آیفون‌ها را بر عهده داشته، با اتهام استفاده اجباری از اقلیت اویغور ساکن در چین به‌عنوان کارگران در کارخانه‌های خود مواجه شده است.

کیتی پل، مدیر پروژه شفافیت فناوری در مصاحبه با واشنگتن پست اعلام کرده است که طبق تحقیقات این پروژه، استفاده اپل از نیروی کار اجباری به‌واسطه زنجیره تأمین این کمپانی در چین به مدت‌ها پیش برمی‌گردد.

آیفون

این پروژه با اشاره به پروپاگاندای دولت چین در رسانه‌های خبری، مدعی شده واضح است که استفاده از نیروهای کار اجباری در کارخانه‌های لنز تکنولوژی به‌وضوح و در سطح عمومی قابل مشاهده بوده است، اما دولت سعی دارد آن را پنهان کند.

همچنین، واشنگتن پست اشاره کرده است که این شرکت علاوه بر تأمین شیشه برای آیفون‌های اپل، با کمپانی‌های بزرگ دیگر مانند آمازون و تسلا هم همکاری دارد.

در این مطلب به گزارش‌های مختلف رسانه‌های چینی هم اشاره شده است که سعی دارند استفاده اجباری از اویغورها به‌عنوان نیروی کار در کارخانه‌های این کشور را فعالیتی داوطلبانه و مثبت نشان دهند.

استفاده اپل از نیروی کار اجباری

اپل به‌صورت رسمی در واکنش به این اتفاق اظهار نظر نکرده است، اما جاش روزنستاک، نماینده اپل، در مصاحبه با واشنگتن پست گفته است:

اپل به‌هیچ‌وجه استفاده از نیروهای کار اجباری را تحمل نمی‌کند. جست‌وجو برای حضور نداشتن نیروهای کار اجباری بخشی از ارزیابی‌های ما از هر تأمین کننده است که بازرسی‌های سرزده را هم در برمی‌گیرد. این حفاظت (از نیروی کار)، فارغ از شغل یا موقعیت فرد، در سراسر زنجیره تأمین ما اعمال می‌شود. هرگونه سرپیچی از سیاست‌های ما با عواقب فوری دارد که شامل پایان همکاری هم می‌شود. مانند همیشه، تمرکز ما بر این است که با هر فرد با احترام رفتار شود و ما همچنان هرکاری از دستمان برآید در حمایت از کارگران در زنجیره تأمین خود انجام می‌دهیم.

البته این اولین بار نیست که استفاده اپل از نیروی کار اجباری به تیتر رسانه‌ها تبدیل می‌شود. زنجیره تأمین این شرکت پیش از این هم به استفاده اجباری از اقلیت مسلمان اویغور در چین متهم شده که در نتیجه آن اپل حتی به روابط تجاری خود با بعضی از بزرگترین تأمین کنندگانش پایان داده است. یکی از مهم‌ترین این گزارش‌ها در ماه مارس گذشته منتشر شد که بر این موضوع تأکید داشت.

اگرچه اپل تا به این لحظه تمام قد در مقابل این اتهامات ایستاده است، اما گفته می‌شود کوپرتینویی‌ها هم با پیوستن به کوکاکولا و نایکی در تلاش هستند تا با لابی در کنگره آمریکا، لایحه طراحی شده مبنی بر ممنوعیت اتکای شرکت‌های آمریکایی به تأمین کنندگان چینی که از نیروی کار اجباری بهره‌می‌گیرند را بی‌اثر کنند.

منبع: Business Insider

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *