باتری ایستگاه فضایی بین‌المللی در راهپیمایی فضایی تازه‌ی ناسا به‌روز شد

با انجام یک راهپیمایی فضایی دیگر، فضانوردان ناسا تلاش چهار ساله برای به‌روزرسانی باتری ایستگاه فضایی بین‌المللی را با موفقیت به پایان رساندند.

فضانوردان ناسا، «مایک هاپکینز» (Mike Hopkins) و «ویکتور گلاور» (Victor Glover) برای دومین بار در سال ۲۰۲۱ از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج شدند تا مجموعه‌ای از راهپیمایی‌های فضایی که از سال ۲۰۱۷ برای به‌روزرسانی منبع تغذیه‌ی ایستگاه آغاز شده بود، به پایان برسانند. در این راهپیمایی نصب باتری لیتیوم-یون جدید تکمیل شد و کنترل‌کننده‌های پرواز در مرکز هوستون با استفاده از بازوی بزرگ رباتیک ایستگاه فضایی بین‌المللی آخرین جفت باتری قدیمی این آزمایشگاه مداری را با یک باتری جدید جایگزین کردند.

اگرچه راهپیمایی فضایی دیرتر از برنامه‌ریزی و در ساعت ۰۷:۵۶ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۶:۲۶ به وقت تهران) آغاز شد، اما هاپکینز و گلاور حدود یک ساعت زودتر و در ۱۳:۱۶ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۱:۴۶ به وقت تهران) عملیات را به پایان رساندند. آن‌ها در این راهپیمایی فضایی همچنین کارهای دیگری از جمله نصب دوربین‌های تازه را انجام دادند. در این راهپیمایی فضایی فضانوردان شاهد مناظر بی‌نظیری از زمین بودند و همین موضوع باعث شد تا خسته‌نباشد مرکز کنترل زمینی به آن‌ها کمی متفاوت باشد: «بله، از منظره لذت ببرید. شما امروز کار بزرگی انجام دادید و موفق شدید»

با به‌روزرسانی تازه ایستگاه فضایی بین‌المللی اکنون به ۲۴ باتری لیتیوم-یون مجهز شده است تا انرژی جمع‌آوری شده توسط پنل‌های خورشیدی را ذخیره کند. هر یک از باتری‌های بزرگ و جعبه‌ای ایستگاه بیش از ۱۸۰ کیلوگرم جرم دارند و هنگامی که این آزمایشگاه مدار در حال گذر از شب زمین است، روشنایی ایستگاه را تأمین می‌کنند. این باتری‌ها به اندازه‌ای قوی هستند که فقط نیمی از آن‌ها برای تأمین انرژی مشابه باتری‌های قدیمی نیکل-هیدروژنی ایستگاه کافی هستند.

مایک هاپکینز و ویکتور گلاور در راهپمایی فضایی

مایک هاپکینز و ویکتور گلاور در راهپمایی فضایی
Credit: NASA

پس از خرابی یکی از باتری های جدید که دو سال پیش نصب شد و به ناچار باید تعویض می‌شد، این به‌روزرسانی تازه بیش از حد انتظار طول کشید. در کل، برای انجام کار به‌روزرسانی باتری به ۱۴ راهپیمایی فضایی نیاز بود. ناسا انتظار دارد که این باتری‌های تازه تا پایان عمر عملیاتی ایستگاه فضایی بین‌المللی دوام بیاورند. این آژانس قصد دارد تا پایان دهه‌ی جاری میلادی فعالیت‌های دولتی در ایستگاه را متوقف کند و بر روی سفر به نقاط دیگر مانند ماه و مریخ متمرکز شود.

گلاور و هاپکینز در این راهپیمایی فضایی دوربین جدیدی را در آزمایشگاه آمریکایی «دنسیتی» (Destiny) ایستگاه نصب کردند و همچنین قطعاتی را در دوربین خارج از آزمایشگاه ژاپنی ایستگاه به نام «کیبو» (Kibo) به معنی «امید» (Hope) تعویض کردند.

این دو فضانورد در روزهای گذشته نخستین راهپیمایی فضایی سال ۲۰۲۱ را انجام داده بودند اما تکمیل عملیات به راهپیمایی‌های فضایی بعدی موکول شده بود. همچنین به منظور آماده شدن ایستگاه برای نصب صفحات خورشیدی دیگری که برای تحویل در اواخر سال آماده می‌شوند، فضانوردان حدود یک ماه آینده دو راهپیمایی فضایی دیگر انجام خواهند داد. در حال حاضر هفت فضانورد شامل چهار آمریکایی، دو کیهان‌نورد روس و یک فضانورد ژاپنی، در ایستگاه فضایی بین‌المللی ساکن هستند.

عکس کاور: نمایی از بازوی ایستگاه فضایی بین‌المللی در عملیات راهپیمایی فضایی ۱ فوریه ۲۰۲۱ (۱۳ بهمن)

Credit: NASA

منبع: New York Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *