تاریخ مأموریت سرنشین‌دار بعدی اسپیس‌ایکس مشخص شد

اسپیس‌ایکس در حال آماده شدن برای یک پرتاب تاریخی دیگر در هفته‌های آینده است تا برای نخستین بار طی یک مأموریت اصلی که با نام کرو-۱ شناخته می‌شود، فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برساند.

ناسا با همکاری شرکت خصوصی پروازهای فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) اعزام چهار فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی را برای ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان) برنامه‌ریزی شده است. این مأموریت کرو-۱ (Crew-1) نام دارد و نخستین پرواز عملیاتی سرنشین‌دار خصوصی به این آزمایشگاه بین‌المللی مداری است.

پیش از این هم فضانوردان توسط کپسول دراگون (Dragon) اسپیس‌ایکس به این ایستگاه رفته بودند اما مأموریت «دمو-۲» آنان آزمایشی و برای بررسی عملکرد کپسول دراگون بود که درنهایت موفق شد «باب بنکن» (Bob Behnken) و «داگ هارلی» (Doug Hurley) خدمه‌ی این مأموریت را به سلامت به زمین بازگرداند.

پرتاب تازه‌ی دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی به علت ترافیک فضایی و همچنین بررسی مسائل فنی، تاکنون چندین بار به تعویق افتاده است. این پرتاب ابتدا قرار بود اواخر آگوست (شهریور) انجام شود اما به علت پروازهای گوناگون فضایی در این ماه تا ۲۳ اکتبر و سپس ۳۱ اکتبر به تعویق افتاد و در نهایت ناسا نیمه‌ی نوامبر (اواخر آبان) را برای این مأموریت اعلام کرد. پرتاب فعلی طبق برنامه‌ریزی قرار است در ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان) ساعت ۱۹:۴۹ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۳:۱۹ به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی و توسط موشک فالکون ۹ انجام شود.

تأخیرهای انجام شده به منظور فراهم کردن زمان بیشتر برای تکمیل آزمایش‌های سخت‌افزاری و بررسی داده‌ها توسط اسپیس‌ایکس صورت گرفت. یکی از نکات بررسی شده عملکرد نامتعارف ژنراتورهای گاز بوستر مرحله‌ی اول موشک فالکون ۹ بود که در هنگام پرتاب ماهواره‌ی تازه‌ای برای مجموعه‌ی GPS شناسایی شد.

از آن پس تا کنون اسپیس‌ایکس چندین بار پرتاب موشک فالکون ۹ را با موفقیت عملیاتی کرده است. از جمله در روزهای گذشته سری تازه‌ی ماهواره‌های استارلینک را در مدار قرار داد که باعث شد اسپیس ‌ایکس در شمار پرتاب‌های موفق خود به عدد ۱۰۰ دست یابد.

در مأموریت کرو-۱ دراگون اسپیس‌ایکس که نیمه‌ی نوامبر (اواخبر آبان) انجام می‌شود، فضانوردان ناسا «مایکل هاپکینز» (Michael Hopkins)، «ویکتور گلاور» (Victor Glover) و «شانون واکر» (Shannon Walker) به همراه «سویچی ناگوچی» (Soichi Noguchi) از آژانس هوافضای ژاپن (JAXA) سوار بر کپسول دراگون راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شوند تا حدود شش ماه را در آن بگذرانند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، فضانوردان مأموریت «تاب‌آوری» پس از پروازی ۱۹ ساعته، در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو می‌گیرند تا به‌عنوان خدمه‌ی مأموریت «اعزام ۶۴» (Expedition 64) به «کیت روبینز» (Kathleen Rubins)، «سرگی ریژیکوف» (Sergey Ryzhikov) و «سرگی سورچکوف» (Sergey Kud-Sverchkov) بپیوندند که در ۱۴ اکتبر (۲۳ مهر) توسط فضاپیمای سایوز تنها طی سه ساعت به ایستگاه رسیده بودند.

عکس کاور: فضانوردان مأموریت کرو-۱ دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)

Credit: NASA

منبع: Space

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *