فضانوردان اعزام ۶۳ از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند

سه خدمه‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی امروز صبح با کپسول MS-16 سایوز به زمین بازگشتند تا مأموریت «اعزام ۶۳» به این آزمایشگاه مداری زمین را با موفقیت به پایان برسانند.

صبح امروز در ساعت ۰۶:۲۴ به وقت تهران (۲۲:۵۴ منطقه‌ی زمانی شرقی) کپسول سایوز (Soyuz) توسط یک موشک فرود و یک چتر نجات درموفق شد بر روی زمین فرد بیاید تا فضانوردان «اکسپدیشن ۶۳» (Expedition 63) «کریس کسیدی» (Chris Cassidy)، «آناتولی ایوانیشین» (Anatoly Ivanishin) و «ایوان واگنر» (Ivan Vagner) را پس از ۱۹۶ روز کار و اقامت در فضا و ۳۱۳۶ بار چرخش دور زمین، به خانه بازگرداند.

پیش از جدایش از ایستگاه فضایی بین‌المللی، «کریس کسیدی» فرمانده پیشین ایستگاه، این مسئولیت را به «سرگی ریژیکوف» (Sergey Ryzhikov) سپرد که چند روز پیش همراه «سرگی سورچکوف» (Sergey Kud-Sverchkov) و «کاتلین روبینز» (Kate Rubins) از ناسا، با پرتاب Soyuz MS-17 و برای مأموریت «اعزام ۶۴» به این ایستگاه پیوسته بودند.

در مأموریت بازگشت امروز صبح، دریچه‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی در ساعت ۲۳:۵۴ به وقت تهران (۱۶:۲۴ منطقه‌ی زمانی شرقی) بسته شد تا عملیات آماده‌سازی کپسول سایوز و خدمه برای بازگشت آغاز شود. جدایش از ایستگاه در ساعت ۰۳:۰۲ (۱۹:۳۲ منطقه‌ی زمانی شرقی) انجام شد و با آتش‌های جدایش دو مرحله‌ای موفق شد از ایستگاه فاصله بگیرد.

با انجام آتش انتقال مداری، ورود به جو زمین در ازتفاع ۹۹.۶ کیلومتری آغاز شد تا پس از گذر از تجربه‌ی حداکثر شتاب گرانش (G) و همچنین فاز پلاسمای جلوی فضاپیما و در نتیجه قطع ارتباط با زمین، در ارتفاع تقریباً ۳۴ کیلومتری ارتباط با مرکز کنترل دوباره بازیابی شود.

دو دقیقه پس از خروج از حالت پلاسما و در ارتفاع ۱۰.۴ کیلومتری سایوز چترهای خود را طی چندین مرحله باز کرد تا سرعت خود را کاهش داده و طی ۱۵ دقیقه به سطح زمین برسد. استفاده از چند مرحله چتر به سایوز امکان داد تا با زاویه‌ی ۳۰ درجه به نزدیکی زمین برسد تا موجب کاهش گرمای شدید ناشی از ورود به جو شود.

پس از فرود در خاک قزاقستان و خروج سلامت از کپسول، خدمه با کمک هلیکوپترهای روسی به مقر بازیابی در «قراغندی» (Karaganda) قزاقستان برده شدند. در آنجا «کریس کسیدی» با هواپیمای ناسا به هوستون بازمی‌گردد و «ایوانیشین» و «واگنر» با هواپیمای مرکز آموزش فضایی گاگارین به شهرک ستاره‌ها (Star City) در روسیه باز خواهند گشت.

خروج فضانوردان اعزام 63 از کپسول

خروج فضانوردان اعزام ۶۳ از کپسول سایوز
NASA/Roscosmos

با بازگشت فضانوردان مأموریت «اعزام ۶۳» از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین، «کسیدی» سومین مأموریت خود را به پایان رساند و در مجموعه ۳۷۸ روز را در فضا گذرانده است. «ایوانیشین» نیز با ۴۷۶ روز مجموع اقامت در فضا سومین پرواز خود را کامل کرد و «واگنر» نیز که نخستین پرواز فضایی خود را تجربه می‌کرد پس از ۱۹۶ روز به زمین بازگشت.

این فضانوردان طی مأموریت خود در فضا روزهای بسیار پرکاری را سپری کرده بودند. راهپیمایی فضایی، میزبانی از نخستین فضانوردان کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس در پرتاب آزمایشی، ردیابی و مسدود کردن نشت هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی، دریافت محموله‌های ارسالی به ایستگاه، پیش بردن آزمایش‌های علمی و البته گرفتن عکس‌هایی چشمگیر از زمین و آسمان، از جمله عکس خلیج فارس در شب، تنها بخشی از فعالیت‌هایی است که در این مأموریت صورت گرفت.

خلیج فارس در شب از ایستگاه فضایی بین‌المللی

تصویر خلیج فارس در شب از نگاه ایستگاه فضایی بین‌المللی در اعزام ۶۳
Credit: NASA

اکنون سه فضانورد اعزام ۶۴ که در ایستگاه ساکن هستند، و تازه چند روزی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی گذرانده‌اند، خود را برای ادامه‌ی این مسیر که شامل انجام دو راهپیمایی فضایی و میزبانی از فضانوردان نخستین مأموریت عملیاتی سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس آماده می‌کنند.

عکس کاور: نمای پخش شده از مراحل فرود کپسول سایوز بر روی زمین در مأموریت امروز

Credit: NASA/Roscosmos

منابع: NASA, NASA Space Flight

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *