فواید کیسه آب گرم در درمان بیماری‌ها

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از شما ممکن است به هنگام درد اولین گزینه‌ای که بعد از مصرف دارو‌های مسکن به ذهنتان برسد، استفاده از کیسه آب گرم در ناحیه ضرب دیده باشد اما آیا واقعا گرما می‌تواند تاثیری در التیام و کاهش درد به هنگام آسیب دیدگی داشته باشد.

گرچه نباید از گرما برای آسیب دیدگی تازه استفاده کرد اما مطمئناً گرما می‌تواند برای درد‌های طولانی مدت مفید باشد. کیسه‌های آب گرم باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شده و جریان خون را تقویت می‌کنند و باعث شل شدن عضلات دردناک می‌شوند. آسیب بافت، عصب انتهای پوست موسوم به Nociceptors را فعال کرده و سیگنال‌هایی را به مغز منتقل می‌کند تا از درد آن مطلع شود.

در همان زمان، انتقال دهنده‌های عصبی، رفلکسی را شروع می‌کنند که باعث انقباض عضلات در محل آسیب دیده، اغلب تا نقطه اسپاسم می‌شود. خوشبختانه، گرما می‌تواند گیرنده‌های حرارتی حساس به دما را فعال کرده و سیگنال‌های عصبی را برای جلوگیری از فشار به گیرنده‌های قلب آغاز می‌کند. فعال کردن مجموعه گیرنده‌ها به شل شدن عضلات دردناک کمک می‌کند.

حتی زنان باردار نیز می‌توانند جهت تسکین درد‌های بارداری از کیسه‌های آب گرم استفاده کنند. استفاده از بطری‌های پلاستیکی برای کیسه‌های آب گرم بسیار مناسب است، زیرا آن‌ها نرم، انعطاف پذیر و راحت هستند. اگر بوی پلاستیک شما را آزار می‌دهد، بهتر است از کیسه‌های آب گرمی که از پلاستیک بدون بو تهیه شده‌اند استفاده کنید.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *