هواپیمایی امارات نخستین ایرباس A380 خود را بازنشسته کرد

هواپیمایی امارات دقایقی پیش با به پایان رساندن آخرین پرواز اولین هواپیمای ایرباس A380 خود، این هواپیمای تاریخ‌ساز خود را بازنشسته کرد.

به نوشته‌ی SimpleFlying این بازنشستگی حتی پیش از بحران فعلی کرونا برنامه‌ریزی شده بود و این هواپیمای پهن‌پیکر ۱۲ ساله پرواز آخر خود را به «تارب» (Tarbes) در جنوب غربی فرانسه انجام می‌دهد.

ایرباس A380 در عین حال که یک هواپیمای کاملا ابتکاری است اما متأسفانه قربانی طراحی خود می‌شود. این هواپیمای پیشگام در دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی با هیجان زیادی آغاز به‌کار کرد. با این وجود در روزها و زمانی که پایداری یک ضرورت است، استفاده از چهار موتور در برابر بازدهی هواپیماهای دوموتوره قابل توجیه نیست و البته شرایط فعلی همه‌گیری ویروس کرونا هم باعث سرعت بخشیدن به این موضوع شده است.

امارات امروز نخستین هواپیمای ایرباس A380 خود را به آخرین مقصد آن فرستاد. این هواپیما با رجیستر A6-EDB دومین هواپیمای تحویل داده شده به یک خط هوایی بود و سیزدهمین هواپیمای A380 ساخته شده به‌شمار می‌رود.

این هواپیما نخستین پرواز خود را در ۲ آوریل ۲۰۰۸ (۱۴ فروردین ۱۳۸۷) انجام داد و پس از گذراندن پروازهای آزمایشی در ۲۴ اکتبر (۳ آبان) تحویل هواپیمایی امارات شد تا از ۲۷ اکتبر (۶ آبان) دقیقا ۱۲ سال پیش به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کند.

آخرین پرواز

این هواپیما در ۲۳ فوریه یک ماه پیش از آنکه تمام پروازهای امارات به دلیل پیشگیری از کرونا توسط دولت زمین‌گیر شود، کنار گذاشته شد. اگرچه با توجه به نیازهای آینده‌ی این هواپیما به تعمیر و نگهداری سنگین، از رده خارج کردن این هواپیما صرف نظر از وضعیت همه‌گیری برنامه‌ریزی شده بود.

این هواپیما به منظور آماده‌سازی برای پرواز نهایی خود با سفید رنگ شده است. نخستین ایرباس A380 هواپیمایی امارات آخرین پرواز خود را به شماره‌ی EK2689 در ساعت ۱۸:۲۵ از دبی آغاز کرد و در ساعت ۲۲:۲۰ دقیقه به شهر «تارب» (Tarbes) در فرانسه رسید.

مسیر آخرین پرواز نخستین A380 هواپیمایی امارات

مسیر آخرین پرواز نخستین A380 هواپیمایی امارات
Credit: FlightRadar24

این آخرین پرواز هواپیما در حالی انجام شد که پیش از این آخرین پرواز مسافری خود را در تاریخ ۲۳ فوریه (۴ اسفند ۱۳۹۸) از مسقط عمان به دبی انجام داده بود. این کوتاه‌ترین مسیر پروازی A380 در جهان است.

کدام A380 های دیگر بازنشسته شده‌اند؟

امارات تنها شرکت هوایی نیست که بازنشستگی ناوگان A380 خود را آغاز کرده است. هواپیمایی سنگاپور نخستین خط هوایی بود که مدت‌ها پیش از وضعیت فعلی با چهار هواپیما این کار را انجام داد که یکی از آن‌ها هم اکنون به‌عنوان یک غول باربری مشغول فعالیت است.

ایرفرانس هم خط هوایی بعدی بود که این کار را انجام داد و نخستین هواپیمای A380 خود را اواخر سال گذشته بازنشسته کرد. همچنین با توجه همه‌گیری کرونا بازنشستگی دیگر غول‌های ناوگان خود را سرعت بخشید. لوفت‌هانزا و بریتیش ایرویز هم دیگر خطوط هوایی بودند که شماری از هواپیماهای A380 خود را بازنشسته کردند.

این بازنشستگی در حالی انجام می‌شود که امارات با داشتن بیشترین ناوگان A380 در جهان که به بیش از ۱۰۰ عدد می‌رسد و نیمی از ناوگان این شرکت است، بعید است به زودی کار با این هواپیما را متوقف کند. همچنین هنوز ۹ دستگاه هواپیمای A380 جدید ساخت ایرباس در راه این غول هوایی خاورمیانه هستند.

عکس کاور: هواپیمای ایرباس A380 هواپیمایی امارات به رنگ سفید

Credit: Getty Images

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *