۱۲ نکته برای گرفتن عکس‌های زیباتر در پاییز

اکنون در پاییز قرار داریم، فصلی که بسیاری از شاعران برای آن شعر سروده‌اند و حتی بعضی از آن به عنوان پادشاه فصل‌ها نام برده‌اند. در پاییز همه‌ چیز حال و هوایی دیگری پیدا می‌کند. برگ درختان زرد و نارنجی می‌شود و هوای گرم تابستان رفته‌رفته سرد‌تر می‌شود.

این تغییر در رنگ برگ درختان و ریزش برگ آن‌ها باعث می‌شود که جنگل‌ها به شکل خیره‌ کننده‌ای زیبا شوند. اگر در این فصل به پارک‌ها یا جنگل‌ها بروید معمولا با صحنه‌های زیبایی رو‌به‌رو می‌شوید که دوست دارید از آن‌ها عکس بگیرید و با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

با توجه به این موضوع، در این آموزش با ما همراه شوید تا با یادگیری ۱۲ نکته‌ بتوانید عکس‌های زیباتری را از این فصل خاص ثبت کنید.

۱. از لنز‌های تله‌فوتو استفاده کنید

معمولا فضای جنگل‌ها به‌گونه‌ای است که در هنگام عکاسی بسیار شلوغ و نامنظم به‌نظر می‌رسد. شما می‌توانید با استفاده از لنز‌های تله‌فوتو و عکاسی از قسمت کوچکی از جنگل، عکس‌هایی بهتری را به‌دور از شلوغ کردن فریم عکس ثبت کنید. البته برای اینکه در این کار حرفه‌ای‌ شوید به تمرین نیاز است.

در هنگام عکاسی در جنگل با قدم زدن در محیط اطراف و توجه به آن، سعی کنید قسمت‌هایی را برای عکاسی پیدا کنید که در مقایسه با بقیه نقاط جنگل منظم‌تر باشند و آشفتگی زیادی را نداشته باشند. بعد از پیدا کردن این نواحی سعی کنید که با کادر بندی مناسب از آن‌ها عکاسی کنید.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

‌۲. از جاده‌ها و مسیر‌ها استفاده کنید

استفاده از جاده‌ها و مسیر‌های موجود در جنگل و عکس گرفتن از آن‌ها برای عکاسی در فصل پاییز عالی است. به عنوان نمونه به‌گونه‌ای کادر بندی کنید که علاوه‌بر ثبت جنگل، جاده‌ی آسفالت گذرنده از آن را هم ثبت کنید. این کار باعث می‌شود علاوه‌بر عمق پیدا کردن عکس و حرکت چشم بیننده در داخل جنگل همراه با جاده، تضاد قشنگی هم میان رنگ خاکستری آسفالت و درخت‌های رنگی قرار گرفته در اطراف آن ایجاد شود.

عکاسی در فصل پاییز از درختان
عکاسی در فصل پاییز از درختان

۳. عکاسی در مه را امتحان کنید

یکی از اتفاق‌های جالب در فصل پاییز رخ دادن مه است. عکاسی از جنگلی مه گرفته در فصل پاییز باعث می‌شود که عکس نهایی حالتی سورئال پیدا کند.

همان‌گونه که پیش‌تر گفتیم، جنگل‌ها معمولا دارای شلوغی بسیار زیادی هستند که این شلوغی کادر بندی به شکل زیبا را با مشکل مواجه می‌کند. اما زمانی که با یک جنگل مه گرفته رو‌به‌رو شوید عکاسی و کادر بندی در آن جنگل ساده‌تر است.

وجود مه در جنگل باعث می‌شود که درختان قرار گرفته در عکس به‌صورت جدا از یکدیگر و در لایه‌های مختلفی ثبت شوند. علاوه‌بر این، مه باعث می‌شود که عکس گرفته شده رمزآلود به نظر برسد. مه موجود در جنگل ممکن است که به صورت غلیظ یا کم باشد.

عکاسی در فصل پاییز از درختان در مه

۴. به دنبال پرتو‌های نور بگردید

نور زمانی حالت پرتو گونه به خودش پیدا می‌کند که آسمان صاف و هوا دارای رطوبت بسیار بالایی باشد. اگر در زمان بررسی کردن وضع آب و هوا با این شرایط جوی رو‌به‌رو شدید، خود را برای عکاسی در جنگل آماده کنید. این شرایط جوی و شکل گرفتن پرتو‌های نور معمولا در صبح‌ زود اتفاق می‌افتد اما ممکن است که در ساعت‌های دیگری هم با آن رو‌به‌رو شوید.

اگر نظر من را بخواهید باید بگویم که بهترین زمان برای عکاسی از این پرتو‌های نور معمولا یکی دو ساعت بعد از طلوع آفتاب است. در این زمان خورشید هنوز در قسمت پایینی آسمان قرار دارد و پرتوهای آفتاب مجبور هستند که راه خود را از میان درختان و شاخه‌های آن‌ها پیدا کنند.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

۵. به‌دنبال جزئیات کوچک باشید

عکاسی از جنگل به گرفتن عکس‌ از درختان محدود نمی‌شود. هنگامی که در جنگل برای ثبت عکس قدم می‌زنید به‌دنبال جزئیات کوچک موجود در این محیط‌ باشید. ممکن است در حال قدم زدن با صحنه‌ی زیبایی رو‌به‌رو شوید که مجبور باشید برای ثبت آن به سوژه‌ی مورد نظر بسیار نزدیک شوید یا از لنز ماکرو استفاده کنید، یا ممکن است سوژه‌ای را ببنید که برای ثبت آن مجبور باشید از لنزی با فاصله‌ی کانونی ۴۰۰ میل‌متر استفاده کنید.

یکی از عکس‌های زیر در حالتی ثبت شده است که در جنگل تاریک یک پرتوی نور تنها یک درخت را روشن کرده است.

عکاسی در فصل پاییز از درختان
عکاسی در فصل پاییز از درختان

۶. نور را دنبال کنید

جنگل‌ها در فصل پاییز به‌طرز شگفت‌انگیزی زیبا هستند. در این فصل درخت‌ها به رنگ زرد در می‌آیند و نور طلایی آفتاب بعد از برخورد به آن‌ها صحنه‌های زیبایی را خلق می‌کند. البته باید به این نکته توجه کنید که موقعیت خورشید در آسمان تغییر می‌کند.

با توجه به این موضوع، شما مجبور هستید که در زمان حرکت خورشید و درنتیجه تغییر نور محیط، کادر بندی خود برای ثبت عکس را تغییر دهید. شما باید در هنگام انجام این کار آن را به‌سرعت انجام دهید زیرا ممکن است موقعیت ثبت عکس از بین برود. در واقع شما باید بتوانید که نور را دنبال کنید.

در این حالت باید بتوانید که خود را با حرکت نور هماهنگ کنید و با حرکت آن در جنگل موقعیت خود را عوض کنید. اگرچه انجام دادن این کار و توجه به حرکات نور در جنگل در هنگام عکاسی سخت است، اما انجام این کار برای ثبت عکس‌های خیره‌ کننده مهم است.

با توجه به این روش شما می‌توانید که در یک صبح پاییزی عکس‌های خیره‌ کننده‌ای را ثبت کنید.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

۷. به شکل خلاقانه‌ای حالت ستاره‌ای نور را ثبت کنید

اگر شما حالت ستاره‌ای نور در هنگام عکاسی را دوست داشته باشید، می‌توانید که این حالت نور را به شکل خلاقانه‌ای در عکس‌های خود از جنگل در فصل پاییز ثبت کنید. برای ثبت این حالت نور، دوربین خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که خورشید در کنار شاخه یا تنه‌ی درخت قرار بگیرد.

بعد از کادر بندی بدین شکل، شما باید از دیافراگم بسته یعنی f/14 تا f/22 استفاده کنید تا خورشید در عکس نهایی به‌صورت ستاره‌ای ثبت شود. شما می‌توانید در هنگام ثبت خورشید به این شکل هم از خود خلاقیت به‌خرج دهید.

البته باید به این نکته هم توجه کنید که شکل‌ ستاره‌ای نور در عکس نهایی به نوع لنز استفاده شده وابسته است. به عنوان نمونه لنز‌های کیت معمولا حالت ستاره‌ای نور را به شکل زیبایی ثبت نمی‌کنند. اما لنز‌هایی دیگر می‌توانند که این حالت نور را به‌ شکل فوق‌العاده‌ای ثبت کنند. عکس زیر با استفاده از لنز تامرون ۲۸-۷۵ میلی‌متر دارای f/2.8 و با استفاده از دوربین سونی ثبت شده است.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

۸. از لنز‌های فوق‌عریض استفاده کنید

با موجود اینکه بسیاری از افراد در هنگام عکاسی از جنگل لنز‌های تله‌فوتو را ترجیح می‌دهند، اما شما می‌توانید که در هنگام عکاسی از جنگل در فصل پاییز از لنز‌های فوق‌عریض استفاده کنید. شما می‌توانید در هنگام عکاسی با این نوع لنز‌ها شاخه‌ی درخت یا حتی قارچ را در قسمت جلویی کادر در فاصله‌ی نزدیک‌تر به شما قرار دهید تا عکس نهایی خلاقانه‌تر از آب در بیاید.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

۹. به‌ آسمان نگاه کنید

بعصی وقت‌ها استفاده از لنز‌های فوق‌عریض و نگاه کردن به آسمان در هنگام عکاسی باعث می‌شود که با منظره‌ای خیره کننده شامل آسمان آبی و شاخه‌هایی با برگ‌هایی زرد مواجه شوید.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

۱۰. به‌صورت خلاقانه کادر بندی کنید

شما در هنگام عکاسی در جنگل می‌توانید کادر بندی را به‌گونه ای انجام دهید که سوژ‌ه‌ی مورد نظر شما توسط برگ‌های قرار گرفته در قسمت پیش‌زمینه‌ی عکس احاطه شود. علاوه‌بر جداسازی سوژه، با استفاده از این روش می‌توانید که عکس‌هایی با عمق بیشتر را ثبت کنید.

روش ثبت این نوع عکس‌ها هم بسیار ساده است. برای انجام این کار تنها در هنگام کادر بندی لنز خود را نزدیک برگ‌های نارنجی قرار گرفته در پیش‌زمینه‌ی عکس قرار دهید و سپس بر روی سوژه‌‌ی مورد نظر در پس‌زمینه فوکوس کنید. سعی کنید که این روش را به‌صورت‌های مختلفی امتحان کنید.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

۱۱. عکس‌هایی با نوردهی کم ثبت کنید

زمانی که در هنگام عکاسی در جنگل با نور شدیدی مواجه شوید، سخت‌ است که بخواهید عکس‌های زیبایی را ثبت کنید. در این هنگام سعی کنید که عکس‌هایی با نوردهی کم را ثبت کنید. برای انجام این کار از لنز‌های تله‌فوتو استفاده کنید و سعی کنید که بر روی برگ‌های زیبا یا درختان فوکوس کنید.

عکس‌هایی که با این روش ثبت شده‌اند بسیار شبیه به عکس‌هایی هستند که در زمان ثبت آن‌ها از فلاش استفاده شده است. در این عکس‌ها معمولا قسمت‌های زیادی از عکس را فضای تاریک تشکیل می‌دهد و بخش دیگری از آن که دارای نور بیشتری است به صورت جذاب و درست ثبت می‌شود.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

۱۲. از لحظه لذت ببرید

آخرین موضوع در هنگام عکاسی از جنگل این است که از جنگل و فضای آن لذت ببرید. توجه بسیار زیاد به عکاسی در جنگل باعث می‌شود که نتوانید به شکل درست و حسابی از یک جنگل پاییزی و فضای آن لذت ببرید. با توجه به این موضوع، به شما توصیه می‌کنیم که لحظه‌ای را برای استراحت کردن در جنگل بگذارید، از تنفس هوای تمییز آنجا لذت ببرید و قدر لحظه‌ی زیبایی که در آن هستید را بدانید.

عکاسی در فصل پاییز از درختان

نکاتی برای ویرایش عکس‌ها

در زمان ویرایش عکس‌ها با استفاده از نرم افزار، سعی کنید که به قسمت‌هایی از عکس افکت «درخشندگی» (Glow) اضافه کنید. انجام دادن این کار باعث می‌شود که عکس‌های ثبت شده از جنگل در فصل پاییز حالتی رویایی پیدا کنند.

منبع: PetaPixel

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *